Wojna i co dalej? Polska w stanie wojny a wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela w czasie wojny (ekspertyza specjalistyczna)
[ 1 ] Wydział Bezpieczeństwa Narodowego, Akademia Sztuki Wojennej | [ P ] pracownik
2023
ekspertyza
polski
- Konflikty zbrojne
- Polska
- Powszechny obowiązek obronny
- Prawa człowieka
- Prawo
- Prawo humanitarne międzynarodowe
- Wojna
- Armed conflict
- Human rights
- Poland
- Law
- War
PL Zagadnienie ograniczeń praw i wolności człowieka i obywatela w przypadku wojny należy podzielić na kilka części. Po pierwsze, wyjaśnienia wymaga sama terminologia. Po drugie, należy wskazać na gwarancje ochrony praw człowieka, ale także regulacje międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych. Wreszcie, wyróżnić należy nie tylko prawa, ale i obowiązki obywateli w czasie wojny. Leszek Kołakowski pisał kilkanaście lat temu: Nasze marzenia o świecie bez nędzy i głodu, bez nieszczęść i niewoli, o ludzkości żyjącej w braterstwie i solidarności, bez walk i przemocy są nam z pewnością potrzebne i prawomocne. Nie jest jednak rozsądne nazywanie prawami człowieka wszystkich dóbr, jakich życzylibyśmy sobie i innym. Jakkolwiek byśmy jednak nie nazwali nadanych praw i ustanawianych kolejnych konwencji i traktatów, nie chroni to narodów od okrucieństw wojen. O ile kwestie terminologiczne dotyczące wojny na gruncie prawa polskiego są wysoce problematyczne, to warto zaznaczyć, że Komentarzu do I Protokołu dodatkowego z 1977 roku sformułowano, że MPHKZ to normy międzynarodowe ustanowione przez umowy międzynarodowe lub zwyczaj międzynarodowy, których szczególnym zadaniem jest rozwiązywanie problemów humanitarnych wynikających bezpośrednio z międzynarodowych lub niemiędzynarodowych konfliktów zbrojnych i które z przyczyn humanitarnych ograniczają prawo stron konfliktu zbrojnego do swobodnego wyboru metod i środków prowadzenia działań zbrojnych, lub chronią osoby i dobra, które są lub mogą być dotknięte skutkami konfliktu zbrojnego. Nie ma też wątpliwości odnośnie do rozpoczęcia stosowania norm MPHKZ.
1 - 15
Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” nr projektu NdS/529205/2021/2021, kwota dofinansowania 900 000,00 zł, całkowita wartość projektu 900 000,00 zł. Opracowanie przygotowane w ramach projektu: OBYWATELU MASZ PRAWO!
23.12.2023
23.12.2023
15
inne
inne
ostateczna wersja opublikowana
23.12.2023
w momencie opublikowania
publiczny