Wspólnotowość i społeczna tożsamość współczesnych Polaków
[ 1 ] Wydział Bezpieczeństwa Narodowego, Akademia Sztuki Wojennej | [ 2 ] Wydział stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji, Uniwersytet Warszawski | [ P ] pracownik
2022
monografia naukowa
polski
PL Praca oparta na badaniach socjologicznych dotyczących współczesnej tożsamości i wspólnotowości Polaków. Obejmuje analizę dyskursu publicznego, tzn. medialnego i politycznego, poglądów i opinii Polaków reprezentujących różne grupy wiekowe, środowiska i klasy społeczne oraz praktyk społecznych na poziomie lokalnym. Podstawowym celem pracy jest pokazanie jak problematyka wspólnotowości i tożsamości pojawia się w różnych wymiarach życia społecznego, w tym w politycznych i publicystycznych dyskursach, w codziennej lokalnej praktyce, a także deklaracjach i opiniach Polaków. Analizowana jest tożsamość i wspólnotowość na poziomie lokalnym, "małych ojczyzn", w których zamieszkujemy, na poziomie państwa - społeczno-narodowej wspólnoty, ale także na poziomie ponadnarodowym, europejskim.
Warszawa, Polska
Fundacja Instytut Spraw Publicznych
2022
2022
269
978-83-7689-419-5
- Budżety obywatelskie
- Naród
- Partycypacja społeczna
- Polska
- Socjologia
- Społeczności lokalne
- Społeczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Tożsamość narodowa
- Unia Europejska (UE)
- Wspólnota
tak
Przygotowując książę zdecydowałyśmy, że jej układ będzie odzwierciedlał poszczególne poziomy analizy od wspólnotowych i tożsamościowych identyfikacji lokalnych, po narodową i europejską. Mamy też świadomość, że eksplorowane przez nas terminy – wspólnota, wspólnotowość czy tożsamość, sprawiają wiele trudności interpretacyjnych, między innymi z powodu ich silnego uwikłania w konteksty w jakich toczy się polski dyskurs publiczny wokół (od)budowania wspólnot lokalnych, regionalnych, narodowych czy definiowania tożsamości współczesnych Polaków. (ze Wstępu) Bibliografia, netografia na stronach 261-269.
CC BY-SA (uznanie autorstwa - na tych samych warunkach)
witryna wydawcy
ostateczna wersja opublikowana
2022
1 miesiąc po opublikowaniu
80
120