W zależności od ilości danych do przetworzenia generowanie pliku może się wydłużyć.

Jeśli generowanie trwa zbyt długo można ograniczyć dane np. zmniejszając zakres lat.

Książka

Pobierz BibTeX

Tytuł

Powszechny obowiązek obrony. Źródła, zakres, modele

Autorzy

[ 1 ] Instytut Bezpieczeństwa Państwa, Wydział Bezpieczeństwa Narodowego, Akademia Sztuki Wojennej | [ P ] pracownik

Dyscyplina naukowa (Ustawa 2.0)

[6.3] Nauki o bezpieczeństwie
[6.5] Nauki o polityce i administracji

Rok publikacji

2019

Typ książki

monografia naukowa

Język publikacji

polski

Streszczenie

PL Za główny cel monografii przyjęto przedstawienie koncepcji powszechnego obowiązku obrony w nowych uwarunkowaniach bezpieczeństwa i nowo tworzonym systemie bezpieczeństwa narodowego RP. Cele szczegółowe zaś przyjęły następującą treść: 1) określenie istoty, znaczenia i zakresu przedmiotowo-podmiotowego powszechnego obowiązku obrony, 2) usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy na temat powszechnego obowiązku obrony w Polsce, 3) zaprezentowanie ewolucji powszechnego obowiązku obrony w Polsce i wskazanie prawidłowości w tym zakresie, 4) zdefiniowanie modeli powszechnego obowiązku obrony w wybranych państwach europejskich, 5) charakterystyka rozwiązań systemowych i prawo-organizacyjnych powszechnego obowiązku obrony w Polsce, 6) porównanie organizacji i funkcjonowania powszechnego obowiązku obrony w wybranych państwach europejskich, 7) określenie wpływu sytuacji bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego na model powszechnego obowiązku obrony, 8) sformułowanie modeli powszechnego obowiązku obrony..... Praca stanowi materiał poglądowy w zakresie formułowania założeń aksjologicznych, organizacyjnych i legislacyjnych powszechnego obowiązku obrony i będzie tworzyć wykładnię wiedzy w tym zakresie, która zostanie wykorzystana w praktyce działalności organów państwa. Ponadto, stanowi podstawową pomoc naukową dla studentów na kierunku bezpieczeństwo oraz na innych kierunkach nauk społecznych. W tym zakresie, spełnia standardy monografii i podręcznika akademickiego oraz wypełnia istniejącą lukę poznawczą i dydaktyczną (wspomagając m.in. rozwój kierunku bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, administracja, a także prawo). Rezultatem będzie trwały efekt w postaci podnoszenia przygotowania i kwalifikacji kadr zajmujących się problematyką bezpieczeństwa, w tym obronną w Polsce w różnego typu instytucjach państwa. Teoretyczny charakter badań, jak i ich utylitarność, wynikające z odpowiedniego doboru narzędzi badawczych sprawia, że ich rezultatem jest wiedza naukowa, która może być spożytkowana do podnoszenia standardów wykonywania przez różne podmioty powszechnego obowiązku obrony na rzecz bezpieczeństwa państwa lub – szerzej – bezpieczeństwa narodowego. Zakładamy, że monografia znajdzie zainteresowanie pośród przedstawicieli administracji publicznej, przedsiębiorców, organizacji społecznych, a także przedstawicieli środowisk naukowych i studentów uczelni wyższych.

Miejsce

Warszawa, Polska

Wydawca

Wydawnictwo Akademii Sztuki Wojennej

Wydawca z listy Ministerstwa

Akademia Sztuki Wojennej

Data opublikowania

2019

Liczba stron

394

ISBN

978-83-7523-735-1

URL

https://katalogi.bn.org.pl/discovery/fulldisplay?docid=alma991052607016005066&context=L&vid=48OMNIS_NLOP:48OMNIS_NLOP&lang=pl&search_scope=NLOP_IZ_NZ&adaptor=Local%20Search%20Engine&tab=LibraryCatalog&query=any,contains,Powszechny%20obowiązek%20obrony.%20Źródła,%20zakres,%20modele&sortby=date_d&facet=frbrgroupid,include,9033499174035645541&offset=0

Słowa kluczowe
PL
  • Bezpieczeństwo narodowe
  • Europa
  • Polska
  • Powszechny obowiązek obronny
  • Prawa i obowiązki obywatelskie
  • System obronny państwa
Egzemplarz obowiązkowy

tak

Uwagi

Bibliografia na stronach 375-394. Monografia dla przedstawicieli administracji publicznej, przedsiębiorców, organizacji społecznych, a także przedstawicieli środowisk naukowych i studentów wyższych uczelni.

Rozdziały
Konstytucyjny obowiązek obrony Ojczyzny (s. 29-44)
Elementy systemowe powszechnego obowiązku obrony (s. 45-120)
Powszechny obowiązek obrony (wojskowy) w II Rzeczypospolitej (s. 130-154)
Powszechny obowiązek obrony w okresie Polski Ludowej (s. 155-184)
Powszechny obowiązek obrony III RP (s. 185-194)
Powszechny obowiązek obrony w wybranych państwach europejskich (s. 267-316)
Miejsce i rola powszechnego obowiązku obrony w systemie bezpieczeństwa narodowego (s. 317-366)
Całkowita wartość punktowa monografii

80

Całkowita wartość punktowa monografii (nauki humanistyczne, społeczne i teologiczne)

120